Haber

Almanya’nın Rusya yaptırımlarını arka kapıdan deldiği ortaya çıktı

Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Batı dünyası Moskova’ya yönelik ambargolarını sürdürüyor. Rusya ekonomisini zayıflatmak ve Rusya’nın dünya pazarındaki payını azaltmak için alınan bu kararların bazı ülkelerin arka kapıyı deldiği ortaya çıktı.

Savaşın ilk aylarında doğalgaz bağımlılığı nedeniyle Rusya’nın karşısına çıkmak istemeyen ve ısrarcı olan Almanya, özellikle ABD’nin baskısıyla Moskova’ya yönelik yaptırımlara katıldı. Berlin, Kuzey Akım 2’den bile çekildi.

“ALMANYA, ORTA ASYA ÜZERİNDEN YAPTIRIMLARI TATBİKAT ETTİ”

Rus Araştırmaları Enstitüsü’nün (RUSEN) iddiasına göre; Almanya dolaylı olarak Rusya’ya mal satmaya devam ediyor.

Almanya’nın Rusya’ya ihracatının 2023’ün ilk yarısında 2019’un ilk yarısına göre yüzde 62 azaldığını (mavi) kaydeden RUSEN, aynı dönemde ihracatın yüzde 140’ını Kazakistan’a, ihracatının ise yüzde 60’ını Orta Asya’ya ( sarı). (kırmızı) arttığından bahsetmiştir.

RUSEN, yaptığı paylaşımda, “Yani Almanya’nın Rusya’ya yaptığı ihracattaki düşüş Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerine yapılarak dolaylı olarak Rusya’ya ulaştı.”söz konusu.

SİLAH YAPIM MALZEMELERİ RUSYA’YA GİTTİ.

RUSEN başka bir gönderide; Almanya’nın silah yapımında kullanılan malzemeleri Kırgızistan üzerinden Rusya’ya taşımaya devam ettiğini, Almanya’nın Kırgızistan’a yaptığı ihracatın son 3 yılda yüzde 2 bin arttığını ve bu malların büyük çoğunluğunun Rusya’ya gittiğini savundu.

“BÜYÜK ŞİRKETLER YAPTIRIMLARA UYMUYOR”

Geçtiğimiz günlerde CNN International’a konuşan Yale Üniversitesi’nden Profesör Jeff Sonnenfeld, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra 1000’den fazla şirketin Rusya’dan ayrılıp yatırımları durdurma sözü verdiğini ancak birden fazla büyük şirketin bu sözlerini yerine getirmediğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu