Haber

Antalya Serik’te Sera Kavun Hasadına Başlandı

– Antalya’da serada kavun hasadı üreticinin yüzünü güldürüyor

2 dönüm araziden 10 ila 12 ton arası ürün bekleniyor

15 liraya satılan kavunun fiyatının hasadın devam etmesiyle birlikte düşmesi bekleniyor.

ANTALYA – Antalya’nın Serik ilçesinde serada kavun hasadına başlandı. Üretici ilk kavunu 15 liradan satarken, hasadın devam etmesiyle fiyatların normale dönmesi bekleniyor.

Türkiye’nin en önemli seracılığının yapıldığı Antalya’nın Serik ilçesinde serada kavun hasadı başladı. Beklentilerini karşılayan fiyatlar üreticiyi sevindirdi. Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle üretime olumlu yansıdığını belirterek, “Havaların sıcak olması üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tutum ve pazar açısından güzelleşiyor. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok. Umarım bizim pazarımızda da böyle devam ederse üreticilerimiz mutlu olur.” söz konusu.

Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, 5 Eylül’de ekilen kavunların hasadının başladığını ve yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Amacımız yerli üretimi daha ileriye taşımak. Bu alanda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Her zaman yanınızdayız. Yerli üretimden yanayız. Bugün burada ilk hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 2 dönümlük alandan 10 ila 12 ton arası ürün bekliyoruz. Burada ekim zamanı 5 Eylül. Yaklaşık 2,5 ay sonra hasat yapıyoruz. Bu hasat zamanına kadar üreticilerimiz bitki zararlarıyla mücadeleye devam ediyor. Kırmızı örümcek ve beyaz sinek üretimi olumsuz etkileyen zararlılardır” dedi.

Kavunun fiyatının şu anda 15 lira olduğunu belirten Dilsiz, “Umarım böyle devam eder. Havaların ısınması üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tavır ve pazar açısından daha uygun hale geliyor. Pazarımız böyle devam ederse üreticilerimiz mutlu olacaktır.” “dedi.

Tarım işçisi Mustafa Ünal, “Yerli kavun tüketerek Türk çiftçisine destek olun. Bu lezzetli kavunları yiyin.”

haberniksar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu