Haber

Kandilli’den Maraş depremi açıklaması: 7.7 olduğu gerçeğini değiştirmiyor

Kandilli Rasathanesi, Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat günü saat 04.17 sıralarında meydana gelen depremin büyüklüğüne ilişkin yapılan yorumlar üzerine Twitter’dan bir açıklama paylaştı.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla dünyadaki büyük sarsıntıların (Mw>7.0) çoklu kırılmalardan kaynaklandığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son 30 yılda alet ve bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak çoklu kırılma yöntemi büyük depremlerin modelleme çalışmalarında başarıyla kullanılmaya başlandı.

Örneğin bu çalışma 1999 Gölcük-Doğu Marmara Depreminde yapılmıştır. Buna göre 45 sn. KAFZ’nin kuzey kolunda 6 farklı yönde kırık kesiti. İçeriden kırıldığı hem sarsıntının analizi hem de saha gözlemleriyle kanıtlanmıştır.

Aynı fenomen 6 Şubat 2023 depreminde de gözlendi. Sismik dalgaların modellenmesi çalışmasında 04:17 depreminin 3 farklı şokla meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden uzun sürdüğü belirlendi.

Deprem her iki yandan (KD-GB) güneyde tek modül ve KD yönünde iki parça şeklinde meydana geldi ve toplam Mw=7,7 sarsıntısı boşaldı.

Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir terimdir ve depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmez.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.” (HABER MERKEZİ)

haber-bozuyuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu