Haber

Tennessee’deki protestoları destekleyen Demokrat üyeler görevlerine döndü

ABD’nin Tennessee eyaletinde 6 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından protestolara destek verdikleri için eyalet meclisinden ihraç edilen 2 Demokrat üyenin görevlerine döneceği bildirildi.

Tennessee Dışişleri Bakanı, milletvekillerinden boşalan koltuklar için yapılan “özel seçimlerin” resmi olmayan sonuçlarına göre Justin Pearson ve Justin Jones’un ikinci kez ipi çektiğini açıkladı.

Güçlü Demokratların olduğu bölgelerde yapılan seçimlerde Jones, Nashville’deki seçimlerde Cumhuriyetçi rakibi Laura Nelson’ı geride bıraktı ve Pearson, bağımsız aday Jeff Johnston’ı yenerek Memphis’te eyalet yasama meclisindeki sandalyeleri tekrar kazandı.

Demokratların yasama organı üyelerinin sınır dışı edilmesinin büyük etkisi oldu ve Jones ve Pearson, seçim kampanyaları için toplam 2 milyon dolar bağış topladı.

Tennessee’deki saldırı ve olaylar

Protestolar, 27 Mart’ta ABD’nin Nashville, Tennessee kentindeki özel bir Hıristiyan okulu olan “The Covenant”a düzenlenen silahlı saldırıda 3’ü çocuk 6 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından gerçekleşti.

Cumhuriyetçi Meclis Lideri Cameron Sexton, okul saldırısıyla ilgili 3 Nisan’da düzenlenen protestoda öğrencilere destek veren 3 üyenin okuldan atılabileceğini söyledi.

Tennessee Eyalet Yasama Meclisi’ndeki uzun tartışmaların ardından Demokratlar Pearson ve Jones ihraç edilirken, diğer Demokrat üye Gloria Johnson, Cumhuriyetçilerin yeterli sayıya ulaşamaması nedeniyle koltukta kaldı.

Tennessee Demokrat Parti yönetimi, söz konusu protestoya katıldıkları için 3 Demokrat Meclis üyesinin ihraç edilmelerinin istenmesi üzerine seçmenleri temsilcileri için ayağa kalkmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu