Ekonomi

UBS, Credit Suisse’in satın alımını tamamladı

UBS Yönetim Kurulu Lideri Colm Kelleher ve CEO’su (CEO) Sergio Ermotti, İsviçre gazetelerinde Credit Suisse’in devralınmasının tamamlandığını bildiren bir açık mektup yayınladılar.

Mektupta, “Bu, bir finans merkezi ve küresel finans sektörü olarak İsviçre UBS için yeni bir dönemin başlangıcı. Devralmanın başarılı olduğundan hiç şüphemiz yok.”söylendi.

Mektupta, devralmanın İsviçre, müşteriler, çalışanlar ve hissedarlar için zorluklar yaratacağı ancak fırsatlar da sunacağı kaydedildi.

Ortada ise devralma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte bilançosu 1.6 trilyon dolar olan bir İsviçre bankası ortaya çıktı.

UBS ve Credit Suisse’in toplam çalışan sayısı dünya çapında 120 bine ulaşırken, UBS maliyetleri düşürmek için işten çıkarmalar yapacağını duyurdu.

UBS, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en büyük banka satın alma anlaşmasını Mayıs sonu veya Haziran başında tamamlamayı hedefliyordu.

Mart ayında ABD’de başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa’da Credit Suisse paniği yaşandı. Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Saudi National Bank’ın sermayesini artırmayacağını açıklamasının ardından yaşanan gelişmeler, bankayı iflasın eşiğine getirdi.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, hükümetin 167 yaşındaki Credit Suisse’i 200 milyar frank likidite bazıyla 3 milyar franka satın alacağını açıkladı.

haberadilcevaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu